دعاوی چک، سفته و اسناد تجاری


چك یکی از مهمترین اسناد تجاری در حقوق ایران است كه  دارای مزیت ها و حمایت های ویژه از سوي قانونگذار مي باشد، به دليل رواج اين سند تجاري بين اشخاص متاسفانه تعداد چك هاي برگشتي بين مردم بسيار زياد است و اين امر سبب بروز مشكلات در جامعه براي اشخاص همچنين سيستم قضائي گرديده است.

چك حقوقي

بايد در نظر داشت كه با حقوقي شدن چك، هيچ خللي در اعتبار و امكان وصول آن وارد نمي شود، چك حقـوقي را علاوه بر دادگاه هاي حقوقي و شوراهاي حل اختلاف (با توجه به مبلغ مندرج در آن) مي توان از طريق اجراي اسناد رسمي ثبت نيز براي وصول وجه اقدام كرد.

 

 مواردی که چک جنبه حقوقی دارد:

1.      چک سفید امضا: درمواردی که چک به صورت سفید امضا صادرشده باشد و بعدا مبلغ چک توسط دارنده پر شده باشد و این امر در دادگاه به اثبات برسد، چک جنبه کیفری و مجازات های مقرر در قانون را ندارد.

2.      چک تضمین: در مواردي كه چك به عنوان تضمین انجام كار و يا در موقع تنظيم قرارداد، دریافت می شود جنبه حقوقي دارد، بايد در نظر داشت كه تضميني بودن چك مي بايست در قرارداد و يا در رو يا ظهر چك قید  شود.

3.      چک وعده دار: اگر تاریخ صدور چک، با تاریخ پرداخت چک متفاوت باشد، چک، وصف کیفری ندارد.

4.      چکهای بدون تاریخ: اگر در زمان تنظیم چک، تاریخ در آن درج نشود و بعد از آن تاریخ موخری درج شود، چک را از وصف کیفری خارج خواهد کرد.

5.      چك مشروط: وقتی در متن چک و یا به موجب قرارداد جداگانه ای شرطی برای پرداخت وجه چک مقرر شده باشد، وصف کیفری چك را از دست ميدهد.

6.      چکهایی که بابت معاملات نامشروع یا ربا صادر شده باشد: در صورتی که چک بابت معامله باطل مثلاً بازي قمار  ويا ربا صادر شده باشد

7.      عدم مراجعه دارنده چک در مهلت مقرر در قانون به بانک و یا عدم طرح شکایت: در مواردی که چک روز، ظرف شش ماه به بانک ارایه نشود ویا ظرف شش ماه از تاریخ برگشت از بانک، اقدام قانونی صورت نپذیرد چک از وصف کیفری خارج می شود.

 

چک کیفري

وقتي که چک، برای تاریخ مندرج در چک صادر شده باشد و همه شرایط شکلی آن رعایت شده باشد، وصف کیفری دارد و قابل طرح شکایت کیفری در دادسرا (در حال حاضر از طريق مراجعه به دفاتر خدمات قضائي) می باشد. ارایه چک، ظرف شش ماه از تاریخ صدور به بانک، و یا طرح شکایت کیفری ظرف شش ماه از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت چک، لازمه استفاده از مزایای وصف کیفری چک می باشد.

 

انواع چک در قانون تجارت

1.      چک عادی: به چکی گفته می‌شود که اشخاص عهده بانک‌ها به حساب جاری خود صادر و دارنده آن تضمینی جز اعتبار صادر کننده آن ندارد.

2.       چک تایید شده: به چکی گفته می‌شود اشخاص عهده بانک‌ها به حساب جاری خود صادر و توسط بانک محال علیه پرداخت وجه آن تایید می‌شود.

3.       چک تضمین شده: به چکی گفته می‌شود که توسط بانک به عهده همان بانک به درخواست مشتری صادر و پرداخت وجه آن توسط بانک تضمین می‌شود.

4.       چک مسافرتی: به چکی گفته می‌شود که توسط بانک صادر وجه آن در هر یک از شعب آن بانک یا توسط نمایندگان و کارگزاران آن پرداخت می‌گردد.

 

در سال ۳۷ به بانک ملی اجازه داده شد چک تضمین شده در اختیار مشتریان خود بگذارد. پس در وضع فعلی دو نوع چک تضمین شده در مقررات ما وجود دارد و چک مسافرتی از دور خارج شده است.

 

مقایسه چک موضوع "قانون تجارت ایران و چک موضوع "قانون صدور چک

 

قانون صدور چک که اکنون در سال ۱۳۹۳ مجرا است٬ در تعریف چک٬ لال و گنگ است و تنها در ماده یکم قانون٬ چهار گونه چک را تعریفی گذرا کرده و گویا تنها این چهار گونه چک که در ماده  ۱ شمارده شده٬ موضوع قانون صدور چک است و دیگر چک‌ها نیز تابع قانون تجارت٬ فصل چک می‌باشد.

به‌طور کلی٬ هر چکی که روی اوراق از پیش چاپ شده تأیید شده از سوی بانک تنظیم شود و در آن٬ دستور حقوقی برای کارسازی شدن محل آن برای دارنده موجود باشد و بانک محال علیه نیز در ایران باشد٬ موضوع قانون صدور چک است.

بررسی این که آیا چک٬ مشمول قانون صدور چک است یا قانون تجارت این سودها را دارد:

·         الف- انتفای مرور زمان مذکور در قانون تجارت برای حفظ حق رجوع به پشت‌نویسان و ضامن‌ها

·         ب- کیفر داشتن صدور چک بلامحل در صورتی که مشمول قانون صدور چک باشد؛ با رعایت شرایط مذکور در آن قانون

·         پ- لازم الاجرا بودن چک طی شرایط مخصوص به خود به طرفیت صادرکنندهٔ آن از طریق ادارهٔ ثبت اسناد و املاک(منبع: ويكي پديا)

 

 

 

 

 

"جهت طرح و يا دفاع از دعاوي خود در زمينه چك با گروه وكلاي ما تماس بگيريد"

 

 


وکیل حقوقی پایه یک وکیل پایه یک دادگستری باتجربه و ماهر دارای روابط وکیل طلاق خانم وکیل خوب برای طلاق در تهران کرج اصفهان مشهد شیراز تبریز قم ارومیه کرمانشاه اهواز زاهدان بابل ساری وکیل باتجربه ملکی نفقه طلاق مهریه املاک و مستغلات مشاور حقوقی تلفن رایگان 24 ساعته وکیل چت آنلاین چت پرسش و پاسخ حقوقی رایگان مشاور حقوقی خانواده

طلاق وکیل زبده خانم برای طلاق و مهریه وکیل تلگرامی بهترین وکیل خانم در تهران برای مهریه طلاق و نفقه تمکین رشت همدان کرمان یزد اردبیل بندرعباس اراک زنجان اسلامشهر ستتدج قزوین خرم آباد گرگان شهریار قدس وکیل حقوقی پایه یک وکیل پایه یک دادگستری باتجربه و ماهر دارای روابط وکیل طلاق زن وکیل خوب برای طلاق