داوري


"نهاد داوري جايگزين مناسب براي مراجعه به محاكم دادگستري

داوری چيست ؟ داوري عبارت است از رفع اختلافات بين طرفين دعوا در خارج از دادگاه بوسیله شخص یا اشخاص حقیقی و حقوقی به انتخاب طرفين دعوا و یا انتصابی.

در دنياي امروز، نهاد داوری یک تاسیس مدرن حقوقی برای حل و فصل اختلافات محسوب مي گردد و بسیاری از افراد حقيقي و حقوقي از جمله شرکتهای مهم تجاری و حتی شرکتهای چند ملیتی و فراملیتی مکانیزم داوری را برای حل و فصل اختلافات موجود و یا احتمالی انتخاب می کنند، در نظام حقوقی كشور ما نيز نهاد داوری مورد شناسایی قرار گرفته و اشخاص می توانند تحت حمایت قانون از مزایای آن بهره مند گردند(ماده ۴۵۴ آئین دادرسی مدنی: کلیه اشخاصی که اهلیت اقامه دعوا دارند می توانند با تراضی یکدیگر منازعه و اختلاف خود را خواه در دادگاه طرح شده یا نشده باشد، و در صورت طرح در هر مرحله از رسیدگی باشد، به داوری یک یا چند نفر ارجاع دهند). 


برخي از مزاياي انتخاب داوري به جاي مراجعه به محاكم دادگستري:

حق انتخاب داور به اراده و تراضي طرفين اولين مزيت است، بر خلاف محاكم دادگستري كه طرفين هيچ اراده اي در تعيين قاضي ندارند، در داوري طرفين مي توانند آزادانه و با شناخت كامل، داور خود را از بين افراد مورد اعتماد با ويژگي هاي لازم انتخاب نموده و راي داور را قاطع مرافع خود قرار دهند.
مزيت ديگرِ مراجعه به داور به جای به محاكم دادگستری، سهولت دسترسی به داور يا داوران برای طرفین است که این امر(مراجعه به قاضي) در دادگستری با مشكلات و پیچیدگي هايي همراه است، همچنين طرفين براي حل اختلاف به جاي مراجعه به دادگاه ها، به دفتر وكيل يا داور و يا هر محل مورد تراضي كه سهولت رفت و آمد داشته باشد مراجعه و مشكلات مراجعه به محاكم و استرس هاي ناشي از آن را به حداقل رسانده و خارج از دادگاه در محيطي آرام، دوستانه و بدون تشريفات  رفع اختلاف مي نمايند.از ديگر ويژگي هاي بسيار مهم و با ارزش نهاد داوري سرعت در رسيدگي مي باشد كه قابل قياس با تشريفات مدت زمان رسيدگي در محاكم نمي باشد، همچنين سهولت در رسیدگی و وجود آزادی عمل و نبود قوانین دست و پاگیركمتر بودن هزينه هاي داوري نسبت به هزينه هاي دادرسي، محرمانه بودن و غير علني بودن جلسات داوري و همچنين قطعیت و لازم الاجرا بودن رای داور نيز از ديگر مزاياي نهاد داوري محسوب مي گردند، مطابق ماده ۴۸۸ قانون آیین دادرسی مدنی محکوم علیه مکلف است ظرف مهلت ۲۰ روز رای داور را اجرا کند در غیر این صورت دادگاه به درخواست ذینفع مکلف به صدور اجراییه است.

مختصر مزايائي كه اشاره شد كافي است تا به جاي مراجعه به محاكم دادگستري و هدر دادن وقت خود و محاكم به قضا زدائي و كاهش تصدي دولت كمك كنيم.

به زبان ساده : توصيه مي گردد، در موقع انعقاد قرارداد ها و پيش از وقوع اختلاف و همچنين در صورت وقوع اختلاف با در نظر گرفتن مزاياي برشمرده شده دعاوي و منازعات خود را به وسيله نهاد داوري حل و فصل نمائيد.  

 

با توجه به اينكه توافق به داوری می تواند به صورت شرط داوری در قرارداد اصلی یا به موجب توافقنامه جداگانه پيش از وقوع نزاع و اختلاف و  انجام شود، توصيه مي گردد.

 

جهت مشاوره و تعيين وقت با گروه وكلاي ما تماس بگيريد

وکیل حقوقی پایه یک وکیل پایه یک دادگستری باتجربه و ماهر دارای روابط وکیل طلاق خانم وکیل خوب برای طلاق در تهران کرج اصفهان مشهد شیراز تبریز قم ارومیه کرمانشاه اهواز زاهدان بابل ساری وکیل باتجربه ملکی نفقه طلاق مهریه املاک و مستغلات مشاور حقوقی تلفن رایگان 24 ساعته وکیل چت آنلاین چت پرسش و پاسخ حقوقی رایگان مشاور حقوقی خانواده

طلاق وکیل زبده خانم برای طلاق و مهریه وکیل تلگرامی بهترین وکیل خانم در تهران برای مهریه طلاق و نفقه تمکین رشت همدان کرمان یزد اردبیل بندرعباس اراک زنجان اسلامشهر ستتدج قزوین خرم آباد گرگان شهریار قدس وکیل حقوقی پایه یک وکیل پایه یک دادگستری باتجربه و ماهر دارای روابط وکیل طلاق زن وکیل خوب برای طلاق