از مهمترين مسائل مطروحه در قانون مدنی ایران و  قانون حمایت خانواده، كه در صلاحيت دادگاه خانواده مي باشند، مي توان به موارد زير اشاره نمود؛

نامزدی، هدايا و خسارات ناشی از برهم زدن آن، اذن در نكاح، عقد نكاح دائم و شروط ضمن آن، عقد نكاح موقت، ازدواج مجدد، جهیزیه، مهریه، نفقه زوجه و اقارب، اجرت المثل ایام زوجیت، حضانت، نسب، تمکین، نشوز، طلاق، رجوع، فسخ و انفساخ نکاح، بذل مدت در عقد نكاح منقطع، عده، رشد، حجر و رفع آن، قیمومت، امور راجع به غایب مفقود الاثر،سرپرستی کودکان بی سرپرست، تغییر جنسیت، اهدای جنین و غيره ...

طلاق توافقي

در طلاق توافقي همانطور كه از اسمش برمي آيد همه چيز بستگي به رضايت و توافق زوجين دارد. از جمله مواردي كه زوجين بايد در مورد آنها توافق داشته باشند عبارتند از مهريه و نحوه پرداخت آن نفقه زوجه و فرزند يا فرزندان حضانت فرزند يا فرزندان و نحوه ملاقات طفل جهيزيه و نحوه استرداد آن اجرت المثل ايام زوجيت در صورتي كه به زن تعلق بگيرد- وضعيت بارداري يا باكره بودن زوجه

از جمله مزاياي طلاق توافقی توسط وکيل دادگستري مي توان به انجام اين امر طي مدت كوتاه تر و عدم نياز به حضور زوجين در دادگاه و دفترخانه جهت اجراي صيغه طلاق اشاره نمود كه با توجه به ناآگاهي زوجين از مسائل حقوقي و عدم تمايل به حضور در دادگاه و اتلاف وقت،‌ در حال حاضر اكثر طلاق ها به صورت توافقي و توسط وكلاي طرفين انجام مي شود.

 

مدارک لازم جهت طلاق توافقی

1-اصل سند ازدواج (در صورت نبود اصل سند ازدواج باید رونوشت آن را از دفترخانه محل انعقاد عقد نکاح دریافت کنید) 2-اصل شناسنامه زن و مرد 3- اصل کارت ملی زن و مرد

 

طلاق به درخواست زوجه

طبق قانون مدني ايران و مقررات فقهي طلاق در اختيار مرد است و زن حق طلاق ندارد، البته اين بدان معنا نيست كه زن به هيچ عنوان نمي تواند از زندگي مشترك خارج شود و خود را مطلقه كند و در خود قانون مواردي وضع گرديده كه به زن حق طلاق مي دهد، از جمله شروط 12 گانه ضمن عقد ازدواج و همچنين در مواردي كه زن به صورت شرط ضمن عقد ازدواج يا عقد لازم ديگر وكالت بلاعزل براي اجراي صيغه طلاق داشته باشد. در غير اين موارد، طلاق به درخواست زن يكي از سخت ترين و بعضاً طولاني ترين پرونده هاي خانوادگي مي باشد مگر شرايط خاصي مطرح باشد كه روند پرونده را تسهيل كند.

شروط ضمن عقد نکاح شامل 12 شرط است که به آن شروط دوازده گانه عقد نکاح می‌گویند. این شروط عبارتند از :

1- زن می‌تواند از دادگاه تقاضای صدور طلاق کند، در صورت خودداری شوهر از دادن خرجی زن و انجام سایر حقوق واجب زن به مدت 6 ماه
2- دومین شرط ذکر شده در عقدنامه که به زن اجازه طلاق می‌دهد، بدرفتاری زوج است به حدی که ادامه زندگی را برای زوجه غیر قابل تحمل کند.
3- سومین شرطی که با وجود آن زن اختیار طلاق دارد، بیماری خطرناک غیر قابل درمان مرد است در حدی که سلامت زن را به خطر اندازد.
4- شرط چهارم دیوانه بودن مرد است در زمانی که امکان فسخ وجود ندارد.
5- پنجمین شرط مندرج در عقدنامه، اشتغال مرد به کاری است که به حیثیت و آبروی زن و مصالح خانوادگی او لطمه بزند در این صورت زن می‌تواند تقاضای طلاق کند.
6- محکومیت شوهر به مجازات 5 سال حبس یا بیشتر، یا به جزای نقدی که بر اثر ناتوانی از پرداخت، منجر به 5 سال بازداشت شود یا به حبس و جزای نقدی که مجموعاً منتهی به 5 سال بازداشت یا بیشتر شود و حکم مجازات در حال اجرا باشد نیز یکی دیگر از شروط ضمن عقد نکاح است که به زن امکان مطلقه شدن را می‌دهد.
7- ابتلاء زوج به هر گونه اعتیاد مضری که به تشخیص دادگاه به اساس زندگی خانوادگی خللی وارد آورد و ادامه زندگی را برای زوجه دشوار کند مانند اعتیادی که منجر به بیکاری مرد، فروش اثاثیه منزل و وارد نمودن ضرر به سلامت جسمی و روحی زن و فرزند شود.
8- هشتمین شرطی است که به استناد آن زن حق طلاق می‌یابد. چنانچه زوج زندگی خانوادگی را بدون عذر موجه ترک کند یا اینکه 6 ماه متوالی بدون عذر موجه غیبت کند، زن می‌تواند با مراجعه به دادگاه و بدون حضور شوهر طلاق خود را ثبت کند.
9- از جمله مواردی که دادگاه تقاضای زن را برای طلاق می‌پذیرد و در عقدنامه نیز ذکر شده، محکومیت قطعی زوج بر اثر ارتکاب به جرم و اجرای هر گونه مجازات اعم از حد و تعزیر است که مغایر با حیثیت و شئون خانوادگی زن باشد تشخیص این امر نیز با توجه به وضع و موقیعت زن و عرف و موازین دیگر با دادگاه است.
10- دهمین شرط از شروط دوازده گانه عقد نکاح، بچه‌دار نشدن مرد پس از گذشت 5 سال از زندگی مشترک به جهت عقیم بودن یا عوارض جسمی دیگر است که در این صورت زن می‌تواند تقاضای طلاق کند.
11- همچنین چنانچه زوج مفقودالاثر شود و ظرف 6 ماه پس از مراجعه زوجه به دادگاه پیدا نشود نیز دادگاه حکم طلاق را صادر می‌کند.
12- آخرین شرطی که زوج در عقدنامه آن را امضا می کند و اختیار طلاق را به همسرش می‌دهد، ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر است که در صورت وقوع این مورد، زن حق طلاق را از مرد می‌گیرد.
 زن علاوه بر شرایط مندرج در قباله ازدواج می‌تواند حق سکونت که اختیار تعیین محل سکونت را به زن واگذار می کند، حق تحصیل و حق اشتغال یا هر شرطی که مخالف اقتضای عقد نکاح نباشد را در سند ازدواج خود با توافق شوهر درج کند.
 با تحقق یکی از شرایط دوازده گانه و اثبات آن در دادگاه، زن می‌تواند با استفاده از وکالت ضمن عقد با مراجعه به دادگاه خانواده و طی تشریفات قانونی نسبت به اجرای طلاق اقدام کند.

طلاق از طرف مرد به چه ترتيب مي باشد ؟

طبق قانون ايران حق طلاق با مرد مي باشد و می تواند هر زمان كه بخواهد از اين حق استفاده كرده و برای طلاق همسرش اقدام کند كه البته اين بدان معنی نيست که حق و حقوق زن ضایع شود بلکه مرد زمانی میتواند از حق خود استفاده كند و همسرش را طلاق دهد که تکلیف حق و حقوق زن را مشخص و پرداخت کند که این حق و حقوق عبارتند از: مهریه، نفقه، اجرت المثل، شرط تنصیف دارایی.

یکی از نکات حائز اهمیت در زمانی که طلاق از سوی مرد صورت میگیرد اگر درخواست طلاق مربوط به بد رفتاری زن نباشد در این صورت زوج نصف اموالی که بعد از عقد نکاح حاصل شده است را باید طبق دستور دادگاه به زن پرداخت کند.

مزاياي انجام طلاق توسط وكلاي دادگستري :

1.      در کمترین زمان ممکن (با در نظر گرفتن نوع طلاق) انجام خواهد شد.

2.      نیازی به حضور زن و مرد در دادگاه نمی باشد.

3.      نیازی به حضور زن و مرد در جلسات مشاوره و یا داوری نمی باشد و وکیل به جای آنها در جلسات مشاوره و داوری شرکت خواهد کرد.

4.      اگر طلاق توافقي باشد بايد توافقات زن و مرد توسط وکیل صورت جلسه و مطابق آن حکم صادر میشود.

5.      اجرای صیغه طلاق نيز در دفترخانه بدون حضور زن و مرد و توسط وكلاي طرفين انجام خواهد شد.

 

ارائه مشاوره حقوقی و قبول وکالت دادگستری در زمینه طرح یا دفاع از دعاوی خانوادگی توسط وكلاي مجرب

 

 

با گروه وكلاي  ما تماس بگيريد

 

 

 

وکیل حقوقی پایه یک وکیل پایه یک دادگستری باتجربه و ماهر دارای روابط وکیل طلاق خانم وکیل خوب برای طلاق در تهران کرج اصفهان مشهد شیراز تبریز قم ارومیه کرمانشاه اهواز زاهدان بابل ساری وکیل باتجربه ملکی نفقه طلاق مهریه املاک و مستغلات مشاور حقوقی تلفن رایگان 24 ساعته وکیل چت آنلاین چت پرسش و پاسخ حقوقی رایگان مشاور حقوقی خانواده

طلاق وکیل زبده خانم برای طلاق و مهریه وکیل تلگرامی بهترین وکیل خانم در تهران برای مهریه طلاق و نفقه تمکین رشت همدان کرمان یزد اردبیل بندرعباس اراک زنجان اسلامشهر ستتدج قزوین خرم آباد گرگان شهریار قدس وکیل حقوقی پایه یک وکیل پایه یک دادگستری باتجربه و ماهر دارای روابط وکیل طلاق زن وکیل خوب برای طلاق