وکیل دعاوی مربوط به اداره کار

 

 

 

 برخي تعاريف مربوط به قانون كار

کارگر، از لحاظ قانون کار، به فردی اطلاق مي شود که در مقابل دريافت حقوق، به تقاضـای كارفرما،  كاري را انجام مي دهد. قابل ذكر است كه از نظر قانون كار، بين يك آبدارچي ساده و مدير يك کارگاه تفاوتي وجود ندراد و هر دوي آنها مشمول اين قانون می بـاشند.

كارفرما ،يا صاحبکار نیز فردی هست که کارگر به درخواست وی در مقابل اخذ حقوق کار می نماید. مدیران و مسئولانی که عهده دار اداره کارگاه می باشند ، نماینده صاحبکار حساب می شوند.

کارگاه، مکانی است که کارگر به تقاضـای كارفرما و یا نماینده وی در آنجا کار می نماید. اين مكان مي تواند شركت، موسسه، كارگاه (صنعتی، کشاورزی، ساختمانی، خدماتی، مسافرتی، تجارتی، اماکن عمومی و غيره) باشد.

 

قرارداد كار، مطابق ماده 7 قانون كار، قرارداد کار عبارتست از قرارداد کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق السعی کاری را برای مدت موقت یا مدت غیر موقت برای کارفرما انجام می دهد. همچنين ساير شرايط مورد توافق مي بايست در اين قرارداد عنوان شود تا از اختلافات بعدي جلوگيري شود و در صورت وقوع اختلاف بهتر بتدان رفع مشكل نمود.

مراجع حل اختلاف کارگر و کارفرما، مطابق ماده ۱۵۷ قانون كار، هر گونه اختلاف فردی بین کارفرما و کارگر یا کارآموز که ناشی از اجرای این قانون و سایر مقررات کار، قرارداد کارآموزی، موافقتنامههای کارگاهی یا پیمانهای دستهجمعی کار باشد، در مرحله اول از طریق سازش مستقیم بین کارفرما و کارگر یا کارآموز و یا نمایندگان آنها درشورای اسلامی کار و در صورتی که شورای اسلامی کار در واحدی نباشد، از طریق انجمن صنفی کارگران و یا نماینده قانونی و کارگران و کارفرما حل وفصل خواهد شد و در صورت عدم سازش از طریق هیأتهای تشخیص و حل اختلاف به ترتیب آتی رسیدگی و حل و فصل خواهد شد.

 

مراجعه به اداره کار و امور اجتماعی، کارگر برای طرح دعوی خود مي بايست به اداره کار مراجعه نموده و درخواست خود را با شرح مختصر راجع به اختلاف به وجود آمده و خواسته هاي خود به اداره کار ارایه نماید.

رسیدگی به اختلافات، پس از تقدیم دادخواست، وقت رسیدگی (روز و ساعت) تعیین و به هر دو ( کارگر و کارفرما) ابلاغ می شود. طرفین می بایست در وقت مقرر در اداره کار مربوطه حاضر و دفاعیات و مدارک خود را ابراز نمایند، هیأت مزبور پس از استماع اظهارات طرفین و بررسي پرونده چنانچه به تحقيق و بررسي بيشتري لازم نباشد اقدام به صدور  رأی می نمایند و در غير اينصورت پرونده را جهت بررسی‏های لازم به اداره بازرسی و تحقیق ارسال می‏ نمایند و در جلسه بعدي گزارش بازرس اعزامی را ملاک صدور رأی خواهد دانست.

تجدید نظر از رأی، رای هیأت های تشخیص ۱۵ روز پس از ابلاغ آن لازم الاجراء می باشد لیکن چنانچه ظرف مدت مذکور یکی از طرفین به آن اعتراض داشته باشد می ‏تواند اعتراض خود را کتباً به هیأت حل اختلاف تقدیم نماید رأی هیأت مزبور پس از صدور قطعی و لازم الاجراء می باشد. (آراء صادره از مراجع تشخیص و یا حل اختلاف اداره کار و امور اجتماعی علی رغم قطعیت آنها قابل اعتراض در دیوان عدالت اداری است(

 

اجرای احکام صادره از اداره كار،  اجراء آراء صادره از هیأت تشخیص و هیأت حل اختلاف به عهده محاكم دادگستري می باشد، اگر رأی مبنی بر بازگشت كارگر به كار باشد، کارفرما ظرف ۱۰ روز از دریافت برگه اجرائیه فرصت دارد آنرا به اجرا بگذارد و کارگر را مشغول به کار کند. و اگر رأی صادره مبنی بر مطالبه طلب از کارفرما باشد ظرف یک ماه از ابلاغ اجراییه می بایست طلب کارگر را تأدیه نماید در غیر اینصورت کارگر می تواند تقاضای توقیف اموال کارفرما را معادل طلب خود بنماید.

 

شكايت از طريق محاکم دادگستری، بايد در نظر داشت كه برخي مواقع شكايت كارگر در برخي موضوعات مي بايست از طريق محاكم دادگستري باشد مثل مواردي كه بحث پرداخت ديه، خسارت، توهين به كارگر و يا به طور كلي مواردي كه خارج از شمول قانون كار مي باشد.

 

جهت مشاوره و تعيين وقت با گروه وكلاي ما تماس بگيريد

  

وکیل حقوقی پایه یک وکیل پایه یک دادگستری باتجربه و ماهر دارای روابط وکیل طلاق خانم وکیل خوب برای طلاق در تهران کرج اصفهان مشهد شیراز تبریز قم ارومیه کرمانشاه اهواز زاهدان بابل ساری وکیل باتجربه ملکی نفقه طلاق مهریه املاک و مستغلات مشاور حقوقی تلفن رایگان 24 ساعته وکیل چت آنلاین چت پرسش و پاسخ حقوقی رایگان مشاور حقوقی خانواده

طلاق وکیل زبده خانم برای طلاق و مهریه وکیل تلگرامی بهترین وکیل خانم در تهران برای مهریه طلاق و نفقه تمکین رشت همدان کرمان یزد اردبیل بندرعباس اراک زنجان اسلامشهر ستتدج قزوین خرم آباد گرگان شهریار قدس وکیل حقوقی پایه یک وکیل پایه یک دادگستری باتجربه و ماهر دارای روابط وکیل طلاق زن وکیل خوب برای طلاق